Dar odpustu – czyli jak po śmierci iść prosto do nieba?
- Szczegóły
- Kategoria: Katechezy
Odpust bywa kojarzony z festynem w parafii, kramami, cukrową watą, słodyczami i zabawkami… Niemniej jest to rzeczywistość bardziej złożona i ciekawa.
1.Dobry Bóg nas kocha i zaprasza każdego do przyjaźni ze sobą przez Jezusa, za życia i po śmierci w niebie. Jezus umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał, aby nas pojednać z Bogiem Ojcem i dać nowe życie w przyjaźni z Nim (łaska uświęcająca). Otrzymujemy ją po raz pierwszy na chrzcie.
2. Grzech powszedni oddala nas od Boga, osłabiając naszą miłość do Niego i ludzi, rani nas i innych. Jest to tzw. kara doczesna (skutek) do odpokutowania za życia lub po śmierci w czyśćcu. Popełniając grzech ciężki obrażamy Jezusa i wyrzucamy Go z naszych serc, oddzielając się od Niego. Gdyby ktoś umarł w takim stanie i nie pojednał się z Bogiem, to będzie na wieki oddzielony od Niego trafiając do piekła (tzw. kara wieczna). Kiedy spowiadamy się, to odzyskujemy przyjaźń z Jezusem. Zostaje nam wtedy darowana kara wieczna (piekło) i część kary doczesnej. Pozostałą część trzeba odpokutować za życia lub po śmierci w czyśćcu. Odpusty są po to, abyśmy po śmierci mogli pójść prosto do nieba. Odpust zupełny to darowanie kar za grzechy (skutków grzechów) odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Ma uleczyć nasze serca ze skutków ran zadanych przez grzechy.
3. Można uzyskać 1 odpust dziennie dla siebie lub duszy w czyśćcu. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
a) stan laski uświęcającej (bez grzechu ciężkiego)
b) wyrzeczenie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu nawet powszedniego (bo to przywiązanie oddala nas od Jezusa)
c) Komunia św.
d) modlitwa w tych intencjach w których modli się papież
e) odpowiedni dobry czyn (np. modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem, Droga Krzyżowa, 0,5 godz. adoracji Najświętszego Sakramentu, odmówienie części różańca przed najświętszym sakramentem, lub z drugą osobą, 0,5 godz. czytania Biblii, 3 dni rekolekcji, itp.). W każdej parafii obchodzony jest tzw. odpust z okazji święta patrona, pod którego wezwaniem jest kościół parafialny.