Proca Dawida – czyli o modlitwie różańcowej

Różaniec może być niekiedy kojarzony ze starszymi paniami w kościele, które modlą się tą modlitwą podczas Mszy św…

Zwyczaj ten pozostał im z czasów, gdy Eucharystia była odprawiana o łacinie… Tymczasem jest to modlitwa prosta, ale jednocześnie głęboka, pozwalająca wyciszyć się, uspokoić… Tajemnice różańcowe są osadzone w Ewangelii i Dziejach apostolskich oraz tradycji Kościoła….

Różaniec bywa nazywany psałterzem dawidowym. Dawid jako młody chłopak, pasterz pokonał w walce potężnego i doświadczonego wojownika filistyńskiego Goliata, przy pomocy procy i 5 kamieni ze strumienia. Królowi Dawidowi (żył w X w. p.n.e) przypisuje się też autorstwo 150 psalmów w Biblii. W średniowieczu, gdy wielu ludzi nie umiało czytać i dlatego nie mogło modlić się psalmami wymyślono psałterz maryjny. Polegał on na odmawianiu 150 razy modlitwy „zdrowaś Maryjo”. Modlitwy te podzielono na tzw. dziesiątki poprzedzielane modlitwą „Ojcze nasz” i „chwała Ojcu”. Później ułożono 3 części: radosna, bolesną i chwalebną z rozważaniami ewangelicznymi z życia P. Jezusa i Jego matki – tzw. tajemnicami. Za twórcę różańca uważa się św. Dominika Guzmana założyciela zakonu dominikanów (żył w XIII w.) 

Różaniec był ulubioną modlitwą Jana Pawła II, którą odmawiał codziennie. W 2002 r. napisał on list apostolski o różańcu, „Rosarium Virginis Marie”, ogłosił rok różańca oraz dołożył tzw. część światła zawierającą tajemnice dotyczące publicznej działalności Chrystusa od chrztu w Jordanie do ustanowienia Eucharystii. 7 października obchodzimy święto Matki Bożej Różańcowej (Matki Boskiej Zwycięskiej) na pamiątkę zwycięskiej bitwy chrześcijan nad wojskami tureckimi pod Lepanto w 1571 r. Dokonało się ono dzięki wytrwałej modlitwie wielu ludzi na różańcu. Dlatego październik jest miesiącem poświęconym tej modlitwie, natomiast w listopadzie odmawia się różaniec za zmarłych.

Podczas objawień w Lourdes, Fatimie i innych Maryja ukazuje się z różańcem, wzywa do pokuty, nawrócenia i modlitwy różańcowej. Modlitwa ta wycisza, uspokaja, wprowadza w medytację biblijną, napełnia serce pokojem i nadzieją. Można nią dyskretnie modlić się także na ulicy, w tramwaju, pociągu itp. Różaniec leży przy moim łóżku, noszę go w kieszenie spodni… Gdy nie mogę spać sięgam po niego, podobnie gdy mam dyżur na przerwie, to również… Z moją żoną staramy się codziennie odmawiać jeden dziesiątek… Każdemu polecam… Maryjo módl się z nami i za nami, prowadź nas do Jezusa, wyproś łaskę pokoju na świecie…

P. Chrabąszcz