Jezus żyje i działa dziś - rekolekcje biblijne ze św. Markiem

„Co chcesz, abym Ci uczynił?”  (Mk 10,52) „Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego” (Mk 1,1). Wakacje to czas odpoczynku, regeneracji sił fizycznych, psychicznych, ale i duchowych. To sposobny czas na słuchanie, ale i głoszenie słowa Bożego.

Dlatego sam, jak co roku, wyjeżdżam z żoną i synkiem na rekolekcje dla rodzin. Wybieram się też po raz kolejny do Centrum Formacji Duchowej salwatorianów w Trzebini na 9-ciodniowe rekolekcje lectio divina. Będzie to w dniach 1-9.07 br. Ponieważ są to rekolekcje w milczeniu, więc nie będę mógł wtedy odbierać telefonów.

Kilka lat temu dane mi było odkryć CFD w Krakowie, gdzie m.in. organizowane są sesje i rekolekcje w tzw. szkole modlitwy Słowem Bożym i szkole biblijnej. Sesje i rekolekcje prowadzone są w klimacie pustyni z indywidualnym kierownictwem duchowym. Jako ewangelizator i katecheta,  czuję się wezwany do słuchania i głoszenia słowa Bożego. CFD stało się dla mnie miejscem duchowego odpoczynku, źródłem, skąd mogę zaczerpnąć wody słowa Bożego. To było trochę jak olśnienie: znalazłem miejsce dla siebie. Z tego czerpania zrodziło się też pragnienie głoszenia słowa także poza katechezą szkolną. Dlatego od września ub. roku prowadzę grupę medytacji biblijnej "Ewangelia wolności", w formie cotygodniowych spotkań. Czytamy i rozważamy ewangelie wg św. Marka, po kolei, perykopa po perykopie. To na prawdę niezwykłe doświadczenie. Słowo Boże, Ewangelia po raz kolejny mnie zaskakuje, ciągle jest mi dane odkrywanie rzeczy nowych, także trudnych i niezrozumiałych. Chwała Panu! Podczas ubiegłorocznych wakacji było mi także dane dwukrotnie prowadzić biblijne warsztaty 14 kroków "Jezus wyzwala i uzdrawia". W ramach grupy biblijnej, spotykamy się w czwartki o 19.15 w salce nr 3 przy par. św. Józefa na Podgórzu, ul. Zamoyskiego 2. Chętnych serdecznie zapraszam!
Ks kard. C M. Martini, wybitny włoski biblista, odkrył że poszczególne ewangelie wg kolejności ich powstania stanowią pewną drogę formacji ucznia Jezusa do pełni życia chrześcijańskiego. Na bazie jego doświadczeń, pracy, książek oraz tradycji ćwiczeń duchowych św. Ignacego z Loyoli,  ks. dr K. Wons opracował program rekolekcji lectio divina ze św. Markiem, św. Mateuszem, św. Łukaszem i św. Janem. Kilka lat temu było mi dane wejść na te drogę i jakoś odnaleźć się w niej, a przede wszystkim na nowo zafascynować się Osobą Jezusa Chrystusa i modlitewną lekturą Jego Słowa. Za wszystko niech będzie chwała, cześć i uwielbienie Ojcu, Synowi i Duchowi Św., Bogu Trójjedynej Miłości! Chwała Jezusowi i Jego Matce!
Rekolekcje ze św. Markiem: Jezus żyje i działa dziś. "Co chcesz, abym Ci uczynił?" (Mk 10,51) adresowane są do osób, które tęsknię za ciszą, zapoczątkowaniem, lub odnowieniem, pogłębieniem swojej relacji z Bogiem, poprzez modlitwę Pismem św.  Są skierowane do tych, którzy pragną nauczyć się modlić Słowem Bożym, są zainteresowane medytacją biblijną, lectio divina, a przede wszystkim pragną odnaleźć, lub na nowo odkrywać żywego Boga obecnego i działającego w ich życiu, w codzienności. Św. Marek należał do szerszego grona uczniów Jezusa. Był najpierw towarzyszem wypraw św. Pawła, a później towarzyszył św. Piotrowi i prawdopodobnie spisał Ewangelię głoszoną przez niego. Uczynił to jako pierwszy tworząc gatunek literacki jakim jest Ewangelia. Dokument ten, adresowany głównie do chrześcijan nawróconych z pogaństwa, podkreśla przede wszystkim czyny Jezusa: uzdrowienia, egzorcyzmy, cuda nad naturą itp. Czyny Jezusa mają wskazać na tożsamość Jezusa jako Syna Bożego. Dobra nowina polega na tym, że Jezus nie tylko czynił niezwykle rzeczy, ale umarł za nasze grzechy, zmartwychwstał, nadal żyje i działa jest aktywnie obecny pośród nas i w naszym życiu. Sztuką jest, aby to dostrzegać na co dzień. Właśnie po to są te rekolekcje.

Tak więc serdecznie zapraszam na wspomniane rekolekcje biblijne ze św. Markiem: Jezus żyje i działa dziś – „Co chcesz, abym Ci uczynił?” Mk 10,51

czas: 28-30.07.2017 r. (pt 17.00-20.30, sob: 9.00-19.00,  nd 9.00-13.00)

miejsce: sala katechetyczna nr 2, par. św. Józefa na Podgórzu w Krakowie, ul. Zamoyskiego 2.

koszt: dobrowolne datki.

Prowadzi: dr Piotr Chrabąszcz 

Wyżywienie i noclegi we własnym zakresie. W sobotę będzie przerwa na obiad w okolicznych barach i restauracjach.

Proszę zabrać Pismo św. i ewentualnie notatnik oraz coś do pisania. Dla owocnego przeżycia rekolekcji sugerujemy wcześniejszą spowiedź. Podczas rekolekcji codziennie będzie Eucharystia. Przy kościele znajduje się kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, co da nam też możliwość przyswajania na modlitwie usłyszanych treści. Powinna być też możliwość spowiedzi.

kontakt, informacje i zapisy: www.ewangelianadziei.pl, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,

tel.: 530-985-261.

Organizator: katolicka wspólnota medytacji Biblijnej pw. Św. Rodziny i św. Jana Pawła II „Ewangelia wolności”.