Smakowity kąsek - uzależnienie od jedzenia

Nałogi można podzielić m.in. na: chemiczne, np. od papierosów, alkoholu, narkotyków, dopalaczy, oraz tzw. uzależnienia behawioralne (od zachowań), np. gier komputerowych, Internetu, od zakupów, pracy, jedzenia, hazardu, seksu, itp. Tekst: Mt 11,16-19.

1. Dobry Bóg chce abyśmy troszczyli się o potrzeby swojego ciała i duszy, (np. odpowiednie odżywianie, równowaga miedzy pracą odpoczynkiem, snem itp.) Wśród 7 grzechów (wad) głównych mamy też brak umiaru w jedzeni i piciu. Chodzi o świadome i dobrowolne nadużywanie jedzenia (obżarstwo, głodzenie się). Gdy jedzenie wymyka się spod kontroli, może stać się nałogiem. Zaburzenia odżywiania (jedzenioholizm) mogą występować jako np. a) jadłowstręt psychiczny (anoreksja) chorobliwe odchudzanie się, b) żarłoczność psychiczna (bulimia) osoby jedzą kompulsywnie a później odchudzają się np. przez prowokowanie wymiotów, biegunek, nadmierne ćwiczenia fizyczne itp. przejadanie się (kompulsywne jedzenie), ortoreksja (fiksacja na punkcie zdrowej żywności) itp.

2. Przyczyny: nałogowe objadane się np. słodyczami, słonymi przekąskami, fastfoodami, itd. jest zachowaniem ucieczkowym. Jedzenie sprawia przyjemność, stąd może się zdarzyć, że ktoś je, gdy przeżywa np. stres, smutek, lęk, złość, samotność, wstyd itp. Skutki zaburzeń odżywiania to, np. wychudzenie (anoreksja), odwodnienie (bulimia), nadwaga, otyłość, problemy z sercem, krążeniem, stawami, kręgosłupem, chodzeniem, nadciśnienie, miażdżyca, itp. Osoby otyłe bywają wyśmiewane, odtrącane, stąd grozi im izolowanie się, samotność, niskie poczucie własnej wartości, itp.  

3. Leczenie może odbywać się np. w centrach leczeni otyłości, lub w grupach samopomocowych, np. Anonimowi Żarłocy. Wspólnota pracuje w oparciu o program 12 kroków i 12 tradycji AA. Powstała w 1960 r. w USA. Jako narzędzia pracy stosuje się m.in. plan jedzenia, plan dnia, „sponsorowanie” (praca na programie pod kierunkiem bardziej doświadczonej osoby), udział w mityngach, czytanie literatury, dzwonienie itp. Abstynencję od objadanie, definiuje się, np. jako jedzenie zaplanowanych posiłków (np. 3-5 dziennie), powstrzymywanie się od np. alkoholu, cukru i pszennej mąki (powoduje napady obżarstwa, tuczy itp.)

4. P. Jezusa nazwano żarłokiem i pijakiem przyjacielem celników i grzeszników. Pościł na pustyni, gdzie powiedział, że ludzie potrzebują nie tylko chleba, ale też Słowa Bożego. Jezus był też na weselu w Kanie, gdzie przemienił wodę w wino (J 2,1-12). Syn Boży dwukrotnie rozmnożył chleb na pustkowiu, aby nakarmić kilka tysięcy ludzi, sprawił cudowny połów ryb, był zapraszany na uczty, zapowiedział, że da ludziom swoje ciało i krew, które zaspokoją duchowy głód i pragnienie. Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii podczas ostatniej wieczerzy, przygotował uczniom śniadanie po swoim zmartwychwstaniu. On jest naszym pokarmem na życie wieczne.

Modlitwa: Panie Jezu ty jesteś prawdą, a poznanie prawdy o sobie wyzwala. Dziękuję Ci za Twoją bezwarunkową i osobistą miłość do mnie. Ty kochasz każdego człowieka bez względu na jego słabości, grzechy i nałogi. Ty objawiasz mi odwieczną, stwórczą miłość Ojca. Ty pokonałeś szatana, grzech, śmierć i wszelkie uzależnienia. Ty Panie dajesz prawdziwą wolność. Proszę prowadź, każdego z nas do prawdziwej wolności. Ześlij nam swojego Ducha, abyśmy mogli Cię coraz lepiej poznawać, oraz poznawać siebie. Ty jesteś chlebem żywym. Daj nam pragnienie karmienia się Twoim słowem i ciałem każdego dnia. Chwała Tobie Chryste!