Dekalog drogą do wolności – szkice o przykazaniach Bożych

Szkice te wykorzystywałem na katechezie w klasach gimnazjalnych oraz w technikum. Zawierają skondensowane informacje na temat przykazań, które wymagają rozwinięcia. Pisząc je opierałem się na Katechizmie Kościoła Katolickiego kompendium KKK i Biblii.

Dekalog, jak wiemy z Pisma Św., otrzymał Mojżesz na górze Synaj w XIII w. przed Chr. Dobry Bóg usłyszał i wysłuchał wołania ciemiężonych przez faraona Izraelitów w Egipcie. Izraelici znaleźli się tam ok. 400 lat wcześniej, gdy sprzedany przez swoich braci do Egiptu Józef, syn Jakuba, a wnuk Abrahama, dzięki darowi tłumaczenia snów, przewidział 7 lat urodzaju i 7 lat głodu. W ten sposób osiągnął wysoką pozycję na dworze faraona i sprowadził tam swoją rodzinę. Po wielu latach sytuacja Izraelitów stopniowo, ale diametralnie się zmieniła; z ludzi wolnych zostali uczynieni niewolnikami, zmuszanymi do ciężkiej pracy. Faraon obawiając się, że w przypadku najazdu wrogów Egipcjan, Izraelici mogliby się do nich przyłączyć. Postanowił więc wyniszczyć ten naród ciężka pracą oraz poprzez dekret nakazujący zabijanie chłopców (potencjalnych wojowników) zaraz po urodzeniu. W tej rozpaczliwej sytuacji Izraelici wołali do Pana, a Ten wyprowadził ich z niewoli „ręką mocną i wyciągniętym ramieniem”. Po wyjściu z Egiptu i cudzie przejścia przez Morze Czerwone, Izraelici doszli pod górę Synaj. Tam Stwórca zawarł z nimi przymierze, w którym podarował im dekalog, aby stal na straży wolności wewnętrznej Izraelitów i wszystkich ludzi.

Co jest najważniejsze w życiu - I przykazanie

1.W I przykazaniu Bóg, który stworzył i bezgranicznie kocha ludzi, zaprasza nas, abyśmy postawili Go na 1 miejscu w naszym życiu. Przykazanie to chroni obiektywny porządek wartości ponieważ, każdy w swoim sumieniu może rozpoznać, że dobry Bóg istnieje, stworzył świat i ludzi. W I przykazaniu Bóg wzywa, aby Mu zaufać, wierzyć i w Nim złożyć swoją nadzieję. Nakazuje czcić Boga, poznawać Go, kochać, słuchać i służyć Mu.

2. I przykazanie odrzuca ten, kto: stawia jakąś inną wartość na 1 miejscu, kto się nie modli,  wierzy horoskopom, wróżkom, w zabobony, nosi amulety, wywołuje duchy, uprawia czary, magię. I przykazaniu sprzeciwiają się również świętokradztwo (np. świętokradzka komunia, spowiedź), apostazja (wyrzeczenie się wiary), politeizm, ateizm, deizm i agnostycyzm.