Ewangelia wolności - grupa biblijna

„Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa Syna Bożego” (Mk 1,1)

 Grupa biblijna

Ewangelia to w języku greckim dobra nowina o zwycięstwie Jezusa nad szatanem, grzechem, śmiercią i wszelkimi słabościami, nałogami. Słowo to, mam wrażenie, było jednym z ulubionych, a w każdym razie często używanych przez św. Jana Pawła II. Pisał on np. o Ewangelii o małżeństwie i rodzinie, czyli o Bożym pomyśle na samotność, powołaniu do życia małżeńskiego i rodzinnego (adh. Familiaris Consortio), o Ewangelii pracy, czyli powołaniu do twórczego zaangażowania i rozwijaniu swoich talentów (enc. Laborem Exercens), o Ewangelii nadziei dla Europy, którą jest Jezus Chrystus żyjący w Kościele. Tę Ewangelię należy głosić, celebrować i służyć jej (adh. Eclesia in Europa). Karol Wojtyła, jako biskup krakowski w 9.05.1965 r. koronował obraz Matki Bożej od wykupu niewolników znajdujący się w kościele pw. św. Jana w Krakowie i nazwał wtedy Maryję, Matką Wolności. Stąd moje skojarzenie i nazwa Ewangelia wolności, czyli dobra nowina o Jezusie który wyzwala od grzechu i wszelkich zniewoleń oraz nałogów: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie przebywa w domu na zawsze, lecz Syn przebywa na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni” (J 8,34-36).     

Pierwsze spotkanie grupy biblijnej odbyło się w poniedziałek 29.08.2016 r. pod kapliczką Matki Boskiej jasnogórskiej w pobliżu kościoła oo. Redemptorystów, sanktuarium MB. Nieustającej Pomocy, we wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Natomiast dzięki życzliwości ks. proboszcza A. Bednarza, pierwsze spotkanie odbyło się w par. św. Józefa w Krakowie na podgórzu, ul. Zamoyskiego 2. Stało sie to 15.09.2016 r. we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Obecnie spotkania odbywają się nadal w tej parafii raz w tygodniu w czwartki o 19.15 w sali nr 3 (odbywają się tam też spotkania „Caritas”. Sala znajduje się w tym samym budynku, co plebania. Drzwi po prawej stronie obok wejścia do tzw. kamieniołomu Jana Pawła II). Rozpoczynamy po wieczornej Mszy św., tak, aby każdy, kto ma takie pragnienie, przed spotkaniem mógł uczestniczyć w Eucharystii.  Chodzi o to, aby spotykać się jako uczniowie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego wokół Jego słowa, które jest światłem na naszej drodze (Ps 119,105), Prawdą, która wyzwala i uzdrawia: „Poznacie prawdę, a prawda uczyni was wolnymi” (J 8,32). Rozważamy ewangelię wg św. Marka po kolei, perykopa po perykopie. Porządek spotkania wygląda następująco: modlitwa do Ducha św., odczytanie tekstu biblijnego, komentarz prowadzącego, czas na medytację (ok. 10-15 min.) dzielenie się słowem, sprawy organizacyjne, modlitwa na zakończenie. Całość trwa ok. 1,5 godz.

Dzięki miłosierdziu Bożemu odbyły się już biblijne warsztaty 14 kroków „Jezus wyzwala i uzdrawia”, w formie cotygodniowych spotkań. Rozpoczęły się 3.11.2016 r., a zakończyły 16.02.2017 r. Uczestniczyło w nich 8 osób. Po zakończeniu warsztatów, spotkania grupy biblijnej trwają dalej w oparciu o ewangelię wg św. Marka. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Matko Słowa Wcielonego, Matko uczniów Chrystusa, módl się za nami! Kontakt w sprawie grupy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Tel. 530-985-261. Osoba odpowiedzialna dr Piotr Chrabąszcz.


 Spotkanie z biskupem G. Rysiem

Chciałbym się jeszcze podzielić wielką radością. Mianowicie miałem takie pragnienie, aby o swoich planach dotyczących biblijnych warsztatów oraz grupy biblijnej porozmawiać z księdzem biskupem Grzegorzem Rysiem. Okazja nadarzyła się 25.08.2016 r. w czwartek podczas dni katechetycznych. Ksiądz Biskup miał dla katechetów konferencję na temat: „ŚDM co dalej w ewangelizacji, duszpasterstwie i katechezie”. Rozpoczął od odczytania przypowieści o talentach (Mt 25,14-30). „Podobnie też [jest] jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć.  Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa.  Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.  Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.  Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: "Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem". Rzekł mu pan: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!"  Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: "Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem".  Rzekł mu pan: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!"  Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: "Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał.  Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!"  Odrzekł mu pan jego: "Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdzie nie rozsypałem. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność.  Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów".


 Wezwanie do działania

Ksiądz Biskup mówił, że podobnie jak w przypowieści, jest potrzebne natychmiastowe działanie. Talent zachowuje tylko ten, kto go pomnaża. Młodzi podczas ŚDM otrzymali doświadczenie wiary skoncentrowanej na Chrystusie, oraz doświadczenie Kościoła, jako wspólnoty poprzez gościnność, otwartość, życzliwość, pomoc itp. Doświadczyli bliskości, towarzyszenia i zaproszenia do współuczestnictwa. Mogli się zaangażować np. w wolontariat lub w międzynarodowe centrum ewangelizacji, którym kierował ks. biskup G. Ryś. Prelegent powiedział, że parafialne komitety ŚDM mogą się przekształcić we wspólnoty (Mt 25). W tym rozdziale znajduje się opis sądu ostatecznego oraz uczynki miłosierne co do ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, więźniom pomagać, chorych odwiedzać, umarłych grzebać (7). Jest jeszcze 7 uczynków miłosiernych co do duszy: grzeszących upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych. Tak więc, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Osobiście, o ile się nie mylę, z kilku powodów, jako uczeń Jezusa, ewangelizator, katecheta, teolog, czuję się powołany do słuchania i głoszenia słowa Bożego, dlatego w ten właśnie sposób próbuję służyć. Stąd pomysł biblijnych warsztatów i grupy biblijnej. Ksiądz Biskup przedstawił też trzy konkretne kolejne propozycje: 1. Spotkanie uczestników ŚDM na Tauron arenie 23.10.2016 r. 2. Kontynuację rekolekcji w Łagiewnikach, tym razem na temat 7 darów Ducha Św. 3. Spotkanie dla młodzieży gimnazjum i ponadgimnazjalnej na Tauron arenie w 28-29.03.2017 r., podobnie jak miało to miejsce w 2016 r.

Błogosławieństwo

 Przed konferencją, tuż po Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, miałem dzięki Bogu, okazję spotkać się i krótko porozmawiać z Księdzem Biskupem o biblijnych warsztatach krokowych, które już przeprowadziłem oraz o planowanych. Mówiłem też o tym, że marzę o grupie biblijnej, która mogłaby stać się początkiem katolickiej grupy 14-stu kroków dla uzależnionych i nie tylko. Poprosiłem Księdza Biskupa o modlitwę, błogosławieństwo dla tych inicjatyw i otrzymałem je. Niech Jezus będzie uwielbiony! Maryjo, Matko Odkupiciela, Matko wolności, módl się za nami!