Ewangelia wolności - grupa biblijna

„Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa Syna Bożego” (Mk 1,1)

 Grupa biblijna

Ewangelia to w języku greckim dobra nowina o zwycięstwie Jezusa nad szatanem, grzechem, śmiercią i wszelkimi słabościami, nałogami. Słowo to, mam wrażenie, było jednym z ulubionych, a w każdym razie często używanych przez św. Jana Pawła II. Pisał on np. o Ewangelii o małżeństwie i rodzinie, czyli o Bożym pomyśle na samotność, powołaniu do życia małżeńskiego i rodzinnego (adh. Familiaris Consortio), o Ewangelii pracy, czyli powołaniu do twórczego zaangażowania i rozwijaniu swoich talentów (enc. Laborem Exercens), o Ewangelii nadziei dla Europy, którą jest Jezus Chrystus żyjący w Kościele. Tę Ewangelię należy głosić, celebrować i służyć jej (adh. Eclesia in Europa). Karol Wojtyła, jako biskup krakowski w 9.05.1965 r. koronował obraz Matki Bożej od wykupu niewolników znajdujący się w kościele pw. św. Jana w Krakowie i nazwał wtedy Maryję, Matką Wolności. Stąd moje skojarzenie i nazwa Ewangelia wolności, czyli dobra nowina o Jezusie który wyzwala od grzechu i wszelkich zniewoleń oraz nałogów: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie przebywa w domu na zawsze, lecz Syn przebywa na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni” (J 8,34-36).     

Pierwsze spotkanie grupy biblijnej odbyło się w poniedziałek 29.08.2016 r. pod kapliczką Matki Boskiej jasnogórskiej w pobliżu kościoła oo. Redemptorystów, sanktuarium MB. Nieustającej Pomocy, we wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Natomiast dzięki życzliwości ks. proboszcza A. Bednarza, pierwsze spotkanie odbyło się w par. św. Józefa w Krakowie na podgórzu, ul. Zamoyskiego 2. Stało sie to 15.09.2016 r. we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Obecnie spotkania odbywają się nadal w tej parafii raz w tygodniu w czwartki o 19.15 w sali nr 3 (odbywają się tam też spotkania „Caritas”. Sala znajduje się w tym samym budynku, co plebania. Drzwi po prawej stronie obok wejścia do tzw. kamieniołomu Jana Pawła II). Rozpoczynamy po wieczornej Mszy św., tak, aby każdy, kto ma takie pragnienie, przed spotkaniem mógł uczestniczyć w Eucharystii.  Chodzi o to, aby spotykać się jako uczniowie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego wokół Jego słowa, które jest światłem na naszej drodze (Ps 119,105), Prawdą, która wyzwala i uzdrawia: „Poznacie prawdę, a prawda uczyni was wolnymi” (J 8,32). Rozważamy ewangelię wg św. Marka po kolei, perykopa po perykopie. Porządek spotkania wygląda następująco: modlitwa do Ducha św., odczytanie tekstu biblijnego, komentarz prowadzącego, czas na medytację (ok. 10-15 min.) dzielenie się słowem, sprawy organizacyjne, modlitwa na zakończenie. Całość trwa ok. 1,5 godz.

Dzięki miłosierdziu Bożemu odbyły się już biblijne warsztaty 14 kroków „Jezus wyzwala i uzdrawia”, w formie cotygodniowych spotkań. Rozpoczęły się 3.11.2016 r., a zakończyły 16.02.2017 r. Uczestniczyło w nich 8 osób. Po zakończeniu warsztatów, spotkania grupy biblijnej trwają dalej w oparciu o ewangelię wg św. Marka. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Matko Słowa Wcielonego, Matko uczniów Chrystusa, módl się za nami! Kontakt w sprawie grupy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Tel. 530-985-261. Osoba odpowiedzialna dr Piotr Chrabąszcz.